1990

 

Rogulus. 1991. w październiku 199o roku autor zrealizował instalację, pt: Pola Magnetyczne - cały Wszechświat jest energią, będącą zarazem pracą dyplomową na wydziale malarstwa Gdańskiej ASP (wówczas PWSSP). Obiekty wykonane były m.in z aluminium, stali, blachy cynkowej i były oświetlone neonami.

Powyżej: kadry z obrony dyplomu - jego cześcią był koncert prowadzonej przez Rogulskiego grupy Ziemia Mindel Wurm (wraz z Piotrem Wyrzykowskim)

patrz także >>> grupa Ziemia Mindel Wurm

Idee przenikania się różnorodnych pól energetycznych wpływających na świadomość ludzką i zakres percepcji, Rogulus uwypuklił w swojej publikacji pt: Punkt, od którego nie ma odwrotu - Mały traktat o transformowaniu energii, który wydał na przełomie 1990/1991. Poniżej okładka tej publikacji.

 

 

PUNKT, OD KTÓREGO NIE MA ODWROTU

 

W roku 1990 Rogulus wraz z Piotrem Wyrzykowskim utworzył formację Ziemia Mindel Wurm, akcentując w ten sposób potrzebę badania pierwotnych poziomów energii. Działalność swoją autor określał jako Archeologię stanów świadomości. Powyżej pierwsze działanie kierowanej przez Rogulusa grupy akcji i performance. Akcja nosiła tytuł CH 3 NH CH 2 - nieustające adrenalinospady. W jej trakcie Rogulus biczował swoje plecy, zarazem okrążając zbudowaną z drzew konstrukcję "pierwotnego szałasu". Jego wykończenia obudowane były stalowymi kosami wykonanymi przez autora. Wyrzykowski przemieszczał się w tym czasie wewnątrz tej konstrukcji.

 

Cała sytuacja była niejako odwzorowaniem cyklu planetarnego. Akcja była wsparta stworzoną przez obu performerów ścieżką muzyczną - puszczoną w zwolnionym tempie. Jej charakterystyczny rytm narzucał tempo akcji aż do ostatniego przewinięcia sie taśmy magnetofonowej, które określiło moment zakończenia działania. patrz także >>> kadry z filmu